Haber

1,5 yıllık savaşta bir ilk! Ukrayna saldırıya geçti

24 Şubat 2022’de Rus ordusunun Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan savaş halen devam ediyor. Savaş nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan başka ülkelere göç etti.

“KARŞI SALDIRI GELİYOR”

İKİ TARAF DA BİRBİRİNE YALAN SÖYLÜYOR

Bu açıklamalar, güney ve doğu Ukrayna’da çatışmanın tırmanması ve saldırının beklenen ilerlemesi hakkındaki spekülasyonları takip etti. Ukrayna birliklerinin doğuda Bahmut, güneyde Zaporijya yakınlarına ilerlediği ve Rus hedeflerine uzun menzilli saldırılar düzenlediği bildirildi. Ancak savaşan iki taraf birbiriyle çelişen argümanlar ortaya koyarken cephede gerçeği takdir etmek zordur. Ukrayna ilerlediğini iddia ederken, Rusya baskınları püskürttüğünü iddia ediyor.

PUTİN “BAŞARISIZ OLDU” DİYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü yayınlanan bir röportajda, Ukrayna kuvvetlerinin taarruza başladığını ancak ilerleme girişimlerinin ağır kayıplar vererek başarısız olduğunu söyledi. Cumartesi günü Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesinin ardından Kiev’de açıklama yapan Zelenski, Rus liderin sözlerini “ilginç” olarak nitelendirdi.

dumlupinar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu