Haber

Afganistan ve Pakistan sınır güçleri arasında yeniden çatışma çıktı

Afganistan ve Pakistan sınır güçlerinin ortasında, zaman zaman silahlı çatışmaların yaşandığı Spin Boldak Sınır Kapısı bölgesinde sabah saatlerinde yeniden çatışma çıktı.

Taliban yönetimine bağlı Spin Boldak Sınır Kuvvetleri Komutanı Mevlevi Muhammed Haşim Mahmud, basına yaptığı açıklamada, çatışmanın devam ettiğini ancak tarafların bunu bitirmek için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Mahmud, olayla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

Spin Boldak Hastanesi yetkilileri, şu ana kadar 2 yaralının hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Son silahlı çatışma 11 Aralık’ta taraflar arasında meydana geldi, Afgan tarafında 1 Taliban üyesi öldü, 6’sı yaralandı. Olayda 3 sivilin yaralandığı bildirildi.

Pakistan tarafında ise 6 sivilin hayatını kaybettiği, 17 sivilin de yaralandığı açıklandı.

Olay, Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif başta olmak üzere Pakistanlı siyasiler tarafından kınanırken, Pakistan Savunma Bakanı Khavaja Mohammed Asif, Afganistan’ın söz konusu olay için özür dilediğini ve sorunun çözüldüğünü söyledi.

Sınır sorunları nedeniyle zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

Grubun geçen yıl 15 Ağustos’ta Afganistan yönetimine gelmesinin ardından Pakistan ve İran sınırlarında göçmen geçişleri ve sınır anlaşmazlıkları nedeniyle Taliban güçleri zaman zaman bu ülkelerin güvenlik güçleriyle çatışıyordu.

Afganistan’ı Pakistan’dan ayıran ve önceki Afgan hükümeti tarafından tanınmayan Durand Sınırı, Taliban yönetimi tarafından da tanınmıyor.

Durand Sınırına çit çekmek için çalışmalarına hız veren Pakistan, fiili sınırın Taliban tarafından tanınmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu