Haber

Azerbaycan’da Türk seçmenin oy kullanma süreci devam ediyor

Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak 2. tip Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemleri Azerbaycan’da oy verme süreci devam ediyor.

Azerbaycan’da 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2’nci turu için oy kullanma işlemleri, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği, Nahçıvan ve Gence Başkonsolosluklarında kurulan sandıklarda devam ediyor. Azerbaycan’da 11 binden fazla kayıtlı seçmen olduğu ve şu ana kadar oy kullanan Türk vatandaşlarının sayısında birinci cinsiyete göre bir değişiklik olmadığı belirtildi. Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’ne gelen Türk vatandaşları kimlik kontrolünden sonra destekledikleri Cumhurbaşkanlığı adayı için oy kullandı.

Azerbaycan’da ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandığını belirten Hüseyin Ayben, “Birinci tura çıkamadık. İkinci tura kaldık. Vatana ve millete hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Cemal Demir, seçime geldiğini ve vatandaşlık görevini yerine getirdiğini belirterek, “Vatanımıza, milletimize, dünyadaki tüm yetim ve kimsesizlere hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkler artık sahipsiz insanlardır.” Dünyada, ihtiyaç sahibi herkesin yardımcısı. Allah’a şükür dünyanın her yerinde devletimiz var. Devletimizden, vatanımızdan, milletimizden razı olsun. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. 10 yıldır Bakü’de yaşadığını vurgulayan Ozan Ömür, “Buradaki hayatımdan çok memnunum. Oyumuzu verdik, hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. Seçmen Mustafa Kılıç, “Kim kazanırsa eminim ikisi de ülkeme hayırlı olsun. Umarım hak eden kazanır” dedi.

Azerbaycan’da 11 bin 43 kayıtlı seçmen var.

Bakü Büyükelçiliği’nde 7 bin 417, Gence Konsolosluğu’nda 2 bin 277 ve Nahçıvan Konsolosluğu’nda bin 349 olmak üzere toplam 11 bin 43 kayıtlı seçmen bulunuyor. Azerbaycan’da 20 Mayıs’ta başlayan oy verme işlemi bugün yerel saatle 22:00’de sona erecek. Azerbaycan’da oy verme işlemi tamamlandıktan sonra oy pusulaları kapalı bir odada muhafaza edilerek 23 Mayıs’ta Türkiye’ye gönderilecek. – BAKÜ

haber-hadim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu