Ekonomi

TİM Irak Ticaret Heyeti bayram öncesi Bağdat’ta temaslarda bulundu

TİM Irak Ticaret Heyeti’ndeki iş adamları, Türkiye ile Iraklı firmalar arasındaki ikili iş görüşmelerinin yanı sıra Irak’ın Bağdat Büyükelçisi ali dilek güneyTicaret Heyeti’nin düzenlediği resepsiyona katılarak Türkiye-Irak ikili ilişkileri ve ticaret hacmi hakkında fikir alışverişinde bulundu, ihracatçı firmaların sorun ve taleplerini aktardı ve çözüm önerileri sundu.

IRAKMERCİMEK İHRACATIMIZ BU YIL MİKTAR OLARAK 2 KAT ARTTI”

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 10 ülkenin ortasında yer alan Irak’ta bu yıl hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve ürünleri ihracatında Kahramanmaraş- merkezli titreme. Tiryakioğlusöz konusu:

Geçen yıl Irak’a yaptığımız ihracatta sadece buğday unu ve bisküvi-kek olmak üzere ülkemize toplam getirisi 1 milyar doları aştı. Bu iki ürün grubunda 5 aylık getiri şimdiden 400 milyon dolara ulaştı. Mercimek ihracatımızın ilk 5 ayda miktar bazında ikiye katlanarak ayda 27 bin tona yaklaştığı bu ülkede, yerli üretimin artırıldığı bitkisel yağ ve margarinin yanı sıra şeker ve şekerli mamuller gibi bazı kalemlerde siparişler, hafifçe azaldı.

ortahisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu