Haber

2 milyar liraya yakın ‘Evde Bakım’ desteği hesaplara yatırıldı

ANKARA (İGFA) –Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 1 milyar 847 milyon TL’lik Konut Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

2006 yılında engelli bireylerin öncelikle aileleri ile birlikte desteklenmesi düşüncesiyle başlatılan Yatılı Bakım Yardımı ile bakıma muhtaç yakınları ağır olan ve kendilerine baktıkları için çalışamayan ağır engelli vatandaşlara destek verildiği hatırlatıldı. Bakan Yanık, bakıma muhtaç engelli yakınlarına bakan ayda ortalama 560 bin vatandaşın “Evde Bakım Yardımı”ndan yararlandığını söyledi. Bu kapsamda hak sahibi başına aylık 3 bin 336 TL ödeme yapıldığını açıkladı.

Bakan Yanık, ağır engelli vatandaşlar ve bakıma muhtaç ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 1 milyar 847 milyon TL Yatılı Bakım Yardımı’nı hesaplarına yatırmaya başladıklarını belirterek, “2022 yılında Toplam 18 milyar TL Evde Bakım Yardımı ödemesi yapılmıştır.Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.Bakanlık olarak engellilerin temel haklarına tam olarak ulaşabilmeleri için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştirmeye devam edeceğiz. eğitim, sağlık, güvenlik ve istihdam.”

Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme ile Yurt Bakım Yardımı ödemelerinin şubat ayında hak sahiplerinin hesaplarına artımlı olarak yatırılacağı kaydedildi.

harmancikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu