Ekonomi

Asya Borsaları Karma Bir Seyir İzliyor

Asya borsaları karışık bir seyir izledi.

ABD’de teknoloji hisselerindeki yükselişin kamuoyuna yayılmasıyla küresel piyasalar olumlu bir seyir izlerken, Asya piyasalarında volatilitenin artmasına neden oldu.

Analistler, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kazuo Ueda’nın dün “şahin” üslubuyla olası bir faiz artırımı sinyalini vermesine rağmen, bu durumun koşullarının oluşmasının uzun zaman alacağını düşündüklerini belirtti.

Çin tarafında dolar/yuan paritesi, Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) devam eden yuan müdahalesi nedeniyle bugün yatay bir seyir izliyor.

Öte yandan bir süredir gündemde olan ve Çin’in en büyük emlak şirketlerinden biri olarak bilinen Country Garden, vadesi gelen tahvil ödemelerini son anda yaparak temerrütten kurtuldu. Şimdi şirketin alacaklılara 6 tahvilin geri ödemesini 3 yıl süreyle uzatmayı kabul ettiği haberinin ardından şirketin hisseleri yaklaşık yüzde 9 değer kazandı.

Bugün Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,8 düşüşle 2.536 puana, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,1 düşüşle 3.142 puana geriledi.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,95 artışla 32.776 puandan günü kapatırken, dolar/yen paritesi yüzde 0,2 değer kazancıyla 146,9 seviyesinde işlem gördü.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,3 artışla 67.304 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise 18.080 puanda yatay kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu