Haber

Çin Savunma Bakanı Li Shangfu, Henry Kissinger ile görüştü

PEKİN, 19 Temmuz (Xinhua) — Çin Devlet Müşaviri ve Savunma Bakanı Li Shangfu, Salı günü Pekin’de eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile bir araya geldi.

Li, dünyanın karmaşık bir süreç ve dönüşümden geçtiği bir dönemde, dünya halklarının Çin ve ABD’nin iki büyük ülke olarak üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesini ve küresel refah ve istikrarı birlikte sağlamasını umduğunu söyledi.

Bakan, Başkan Xi Jinping’in karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği gibi üç ilkeyi ortaya koyduğunu belirterek, bu ilkelerin Çin ve ABD’nin yeni dönemde iyi geçinmesi için doğru yol olduğuna işaret etti.

Li, ABD’nin iki ülke liderlerinin vardığı anlaşmayı uygulamak ve iki ülke ile orduları arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini desteklemek için Çin ile birlikte çalışmasını dilediğini ifade etti.

Kissinger ise günümüz dünyasında zorlukların ve fırsatların bir arada bulunduğuna işaret ederek, hem ABD hem de Çin’in yanlış anlamaları ortadan kaldırması, barışçıl bir ortamda yaşaması ve çatışmadan kaçınması gerektiğini söyledi.

ABD’li yetkili, her iki tarafın da sağduyuyla hareket edeceği ve ikili çıkarların gelişmesi ve dünya barışı ve istikrarının korunması için olumlu sonuçlar yaratmak için her türlü çabayı göstereceği ümidini dile getirdi.

Aynı gün Li, Bangladeş Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Pir Abdul Hannan ile de bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu